Jak trzeźwieć…

Pamiętaj:

Twoje zdrowienie wymaga stałej troski. Korzystaj z poznanych strategii radzenia sobie z głodem alkoholowym, w trudnych sytuacjach życiowych wykorzystuj wypróbowane, skuteczne dla siebie sposoby poradzenia sobie ze stresem.

W procesie trzeźwienia pomocne są następujące zalecenia:
 1. Informuj innych o swoich problemach z alkoholem. Zdecydowanym, stanowczym głosem odmawiaj mówiąc: „NIE PIJĘ!” -– powtarzaj to do skutku. Może się zdarzyć, że do picia będzie namawiać Cię jakaś ważna dla Ciebie osoba, np. kolega, z którym kiedyś piłeś, atrakcyjna kobieta, kierownik itp. Na każde namawianie Cię do picia mów „NIE PIJĘ!”, nie szukając żadnych dodatkowych, niepotrzebnych usprawiedliwień.
 2. Zadbaj, aby w Twoim domu nie było żadnego alkoholu. Nie zgadzaj się, aby do Twojego domu przynoszono alkohol.
 3. Spotykaj się przede wszystkim z osobami, które wspierają Twoją trzeźwość. Zrezygnuj z towarzystwa osób, z którymi wcześniej piłeś alkohol.
 4. Unikaj miejsc, w których piłeś kiedyś alkohol.
 5. Nie chodź do restauracji, lokali, kawiarni i innych miejsc, w których podaje się alkohol.
 6. Nie bierz udziału w spotkaniach towarzyskich, o których wiesz, że podaje się tam alkohol.
 7. Nie uczestnicz w uroczystościach rodzinnych, na których będzie pity alkohol.
 8. Jeżeli w twojej pracy pije się alkohol, to teraz:
  • nie bierz udziału w składkach na zakup alkoholu,
  • nie polewaj alkoholu gdy inni piją,
  • nie kupuj alkoholu dla innych,
  • nie przebywaj tam, gdzie piją,
  • nie zgadzaj się stać na „czatach”,
  • nie odwiedzaj w pojedynkę osoby, która zapiła lub ma „kaca”,
  • nie przyjmuj i nie dawaj prezentów i łapówek w postaci alkoholu,
  • nie przebywaj z osobami, które są pod wpływem alkoholu.
 9. Pamiętaj o tym, że wypicie piwa lub szampana „bezalkoholowego” jest tak samo niebezpieczne dla Twojej trzeźwości, jak wypicie innego alkoholu.
 10. Bądź ostrożny – niektóre produkty spożywcze, ciastka, kremy do ciast, cukierki, czekoladki, lody, oferowane w kawiarniach kawy „smakowe” w swoim składzie zawierają alkohol. Spożycie produktów zawierających nawet śladowe ilości alkoholu może wyzwolić głód alkoholowy.
 11. Zrezygnuj z odświeżaczy do ust, wody po goleniu, dezodorantów itp., w których często znajduje się alkohol. Ich używanie wyzwala chęć napicia się alkoholu.
 12. Zawsze sprawdzaj, czy w używanych lekach znajduje się alkohol. Jest w kroplach, nalewkach, środkach rozgrzewających do nacierania ciała, preparatach do płukania ust, itp. Użycie zagraża Twojej trzeźwości.
 13. Odżywiaj się regularnie – syty odczuwasz mniejszą chęć do napicia się.
 14. Pij duże ilości płynów – wody mineralnej, soków owocowych, herbaty ziołowej, np. mięty, melisy, itp., aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na płyny.
 15. Zrezygnuj z używania do „poprawy nastroju” mocnej herbaty, kawy, leków lub innych substancji psychoaktywnych. Używanie ich prowadzi do nawrotu picia.
 16. Systematycznie (co najmniej raz w tygodniu) uczęszczaj na mityngi wybranej przez siebie grupy lub grup Anonimowych Alkoholików.
 17. Korzystaj z pomocy kolegów i przyjaciół z AA. W sytuacji trudnej dla siebie telefonuj do osób, od których możesz uzyskać wsparcie – przede wszystkim do trzeźwiejących alkoholików. Nie wahaj się – dzwoń!
 18. Na pierwszym miejscu stawiaj trzeźwość. Zadania wykonuj systematycznie, z uwagą.
 19. Prowadź regularny tryb życia, dużo spaceruj, gimnastykuj się. Uprawiaj sport, aby zwiększyć swoją odporność na zmęczenie.
 20. Spożywaj ciemne pieczywo, drób, ryby, otręby, kiełki, orzechy, warzywa, mleko, drożdże itp., aby uzupełnić w organizmie zasoby witaminy B.
 21. Dbaj o pogodę ducha. Bądź tolerancyjny, dbaj o siebie. W codziennym życiu wykorzystuj modlitwę o pogodę ducha.

Materiał Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia
Od Alkoholu i Współuzależnienia w Poznaniu